بیان دیدگاه

نگاهی به اول ماه مه امسال روز جهانی کارگر

21brokz1کارگران و فعالین کارگری در اقصی نقاط جهان روز اول ماه مه را گرامیداشتند. در روز اول ماه مه مناسبت و فرصتی فراهم شد تا طبقه کارگر جهانی با قدرت اجتماعیش به میدان بیاید و عزم و اراده و اتحاد خود را برای پایان دادن به سیستم بردگی مزدی نشان دهند و نظم سرمایه را به لرزه درآورند. اول مه امسال باز هم فرصتی شد تا کیفرخواست طبقه کارگر و کمونیست ها علیه استثمار و ستم و نابرابری، علیه وارونگی نظم جهانی سرمایه اعلام شود، تا یک بار دیگر طبقه کارگر در مقیاس بین المللی همسرنوشتی طبقاتی و اجتماعی خود  را با کنار زدن خرافات ملی، مذهبی، جنسی، نژادی، قومی و صنفی و … توسط نظام استثمارگر بورژوایی را به نمایش بگذارند.

طبقه کارگر و کمونیستها امسال بار دیگر و در ابعادی وسیع  در سطح جهانی، با گرامیداشت این سنت مبارزاتی در میتینگ ها و رژه های خیابانی ضدیت خود را با  نظام سرمایه داری و بردگی مزدی اعلام داشتند. طبقه کارگر امسال در اول مه در مقابل تعرض وسیع به سطح زندگی خود و محرومان جامعه، کاهش دستمزدها، تحمیل ریاضت کشی اقتصادی و در بسیاری کشورها ، تحمیل زندگی زیر خط فقر و تباهی زندگی خانواده های کارگری از طرف بورژوازی و حکومتهایش ایستادند و اعلام کردند دنیای عاری از ستم و بردگی را خواهانند دنیایی که انسان ها از ثمره دسترنج خود و ثروت وامکانات جامعه بهره ببرند. » یک دنیای بهتر».

 روز جهانی کارگر‌ امسال هم درسراسر دنیا و بویژه در کشور های اروپایی متاثر بود از فشار بحران اقتصادی، ناامنی،بیکاری، گرانی و افزایش سرسام آور‌ قیمت اجناس تحمیل ریاضت اقتصادی ناشی از بحران مالی و سرشکن کردن این بحران بر گرده طبقه کارگر و اقشار محروم این جوامع. اعتراض به این وضعیت و نابسامانی  در شعارها و سخنرانیهای شرکت کنندگان و نمایندگان اتحادیه‌ها، فعالین کارگری و احزاب چپ و کمونیست مشهود بود.

در یونان اعتصاب عمومی و گسترده روز اول مه این کشور را بحالت فلج درآورد و تنها بخش اورژانس بیمارستانها به مراجعه کنندگان خدمات درمانی ارائه می کردند. مارش و تظاهرات اول مه خیابانها ی آتن و میادین شهر های دیگر این کشور را به لرزه در آورده بود. هزاران نفر نیروی پلیس مسئولیت حفاظت از تظاهرکنندگان که به دعوت سندیکای بزرگ این کشور به خیابانها آمده بودند، را برعهده داشتند.

اسپانیا که با نرخ بیکاری و رکود ۲۷ درصد روبرو است، به دعوت  سندیکا ها و فعالین کارگری در اکثرشهر های این کشور کارگران و زحمتکشان با صفوف به هم پیوسته به خیابانها سرازیر شدند وخواهان امنیت شغلی و تغییر در سیاستهای اقتصادی دولت شدند. فرانسه و انگلیس هم طبق سنت هرساله ما شاهد حضورطبقه کارگر و کمونیست ها برای گرامیداشت روز جهانی کارگر در خیابانهای مرکزی غالب شهرها بودیم.

در مانیل تظاهرکنندگان علیه پیمانکاری شعار دادند و خواهان حمایت از مشاغل موجود شدند و ازدولت و کارفرمایان خواستند استخدامهای موقت را متوقف کند و مزایای کارگران رسمی را افزایش دهد

در کامبوج کارگران روز جهانی خود را گرامی داشتند و خواهان افزایش دستمزدها شدند.
در استانبول پليس ترکیه برای متفرق ساختن هزاران نفر از تظاهر کنندگان که برای گرامیداشت روز جهانی کارگرجمع شده بودند، پلیس از گاز اشک آور و خودروهای آب پاش استفاده کرد. در زد و خوردهای پراکنده بين نيروهای پليس و تظاهر کنندگان دستکم شش نفر مجروح شدند.
دولت رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه؛ امسال با برگزاری مراسم روز کارگر در ميدان «تقسيم» استانبول مخالفت کرد ولی اعضای اتحاديه‌های کارگری، احزاب چپ اپوزيسيون و مردم آزادیخواه از صبح روز چهارشنبه در تلاش بودند که وارد این میدان شوند هزاران پليس به منطقه اعزام شده‌اند و تمامی جاده‌های منتهی به اين ميدان تا چندين کيلومتر مسدود شده‌ بود.

در جاکارتا، پايتخت اندونزی، هم بيش از ۵۰ هزار کارگر با تجمع در ميدان مرکزی شهر يکی از بزرگترين تظاهرات روز کارگر را در اين کشور برگزار کردند.
در داکا، پايتخت بنگلادش امسال به دنبال مرگ بيش از ۴۰۰  نفر از کارگران چندين کارخانه پوشاک در يک ساختمان چند طبقه ، تظاهرات روز کارگر در ابعادی بسیار وسيعتری برگزار شد
صبح روز چهارشنبه دهها هزار نفر از کارگران و معترضين بنگلادشی به خيابان‌های پايتخت آمدند و خواستار مجازات عاملان مرگ اين کارگران و امنیت محیط کار شدند.

 در ایران تحت حاکمیت رژیم اسلامی و با تمامی تدابیر و تلاش های امنیتی و آماده باش نیروهای انتظامی واوباش حکومت اسلامی برای ایجاد فضای رعب و وحشت و برای جلوگیری از برگزاری گرامیداشت اول ماه مه مراسمهای مختلفی  از جمله در شهر های تهران، سنندج ، مریوان ، کامیاران ، نقده، پاوه و سقز برگزارگردید. در این مراسمها فعالین کارگری با حمل باندرول و پرچم های قرمز جلوه عظیمی از اقتدادر طبقاتی خود را به نمایش گذاشتند. این مراسم ها مورد یورش سرکوبکران و نیروهای امنیتی رژیم قرار گرفت  تظاهر کنندگان را متفرق و 12 نفر از شرکت کنندگان را در شهر سنندج دستگیر کردند.

تشکیلات خارج از کشور حزب حکمتیست ، همراه با كارگران ، احزاب، اتحاديه ها ، تشكل هاي كارگري و هزاران نفر از آزادي خواهان اين روز را گرامي داشتند . واحدهای کشوری و شهری حزب حکمتیست در کشور های انگلیس، آلمان، سوئد، نروژ، هلند، فنلاند و کانادا با هدف همبستگی بین المللی با طبقه کارگر در خارج از کشور و ایجاد همبستگی جهانی با طبقه کارگر ایران در مراسم ها میتینگ ها، جشن و جلسات بحث و گفتگو حضور يافتند و با بر پائی چادر اطلاعاتی مزین به  پوستر، بنر و لوگوی حزب ، پلاکارت هایی با تصاویر فعالین کارگری زندانی، و عکس مارکس و منصور حکمت با دایر کردن میز کتاب ونشریات حزب  به روشنگری در مورد وضعیت طبقه کارگر و مردم ایران پرداختند. در تظاهرات و مارش خیابانی با حمل پلاكاردهايي سرخ در گرامي داشت اين روز، شعارهايي در محكوم كردن سياستهاي رژيم اسلامي سرمايه داری حاكم بر ايران. «زنده‌ باد اول مه‌ روز اتحاد بین‌المللی کارگران»، «زنده‌ باد سوسیالیسم»، «زنده‌ باد حکومت کارگری»، «کارگر زندانی آزاد باید گردد» و مرگ بر جمهوری اسلامی شرکت کردند.

کمیته تشکیلات خارج  کشور حزب حکمتیست به همه فعالین حزب، به همه مبارزین راه رهائی طبقه کارگر و همه آزادیخواهان و برابری طلبان بویژه به فعالین و کارگران ایران که توانستند علارغم  تدابیر امنیتی و آماده باش نیروهای انتظامی و اوباش حکومت اسلامی برای جلوگیری از برگزاری مراسم های اول مه،  با اراده راسخ با صفوف متحد و همبسته و همکاری متحدانه و موثر روز جهانی کارگر را گرامی داشتند و مراسمهای کارگری را باشکوه برگزار کردند درود می فرستد. رفقا دنیا بدون ترس از ما کارگران و کمونیست ها و بقول منصور حکمت دنیا بدون فراخوان سوسیالیسم، بدون «خطر» سوسیالیسم، بدون امید سوسیالیسم به چه منجلابی تبدیل می شود!

 ناصر مرادی

2 مه 2013

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: