بیان دیدگاه

آیا خسته نشده اید!؟ در حاشیه دستگیری فعالین کارگری در سنندج

a65a65fd2a44984c774beffc86bb55d8نسان نودینیان:  آیا خسته نشده اید!؟ این سوالی است که هر سال در روزجهانی کارگر و روز جهانی زن با دستگیری فعالین کارگری و جنبش برابری زن اکثریت قریب به اتفاق  مردم در ایران، مطرح میکنند.  کدام فعال کارگری است که هر سال توسط نهادهای امنیتی و اطلاعات جمهوری اسلامی دستگیر نشده و در زندان نبوده است؟  جنگ و دعواهایشان از تهدیدهای نماز جمعه و مجلس به علنی کردن «نوار معماری کردن کودتا در 88» توسط احمدی نژاد کشیده شده است. سرنوشتشان و برگزاری مضحکه انتخاباتشان بسمت ناکجا آباد و در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. مفلوک و ترسو تر از هر دوره ای شده اند. و میدانند که اعلام حکومت نظامی در ارتباط با اول ماه مه آبرو ریزی است. اما میدانند که هر درجه گشایش و جلو آمدن نیروی اعتراضات توده ای و جلو آمدن و ابراز وجود علنی کارگران در روز جهانی کارگر و مارش  همبستگی جهانی کارگران صحنه سیاسی و رادیکالیسم اعتراضی را گسترده و صاحب افق میکند. سیرک دستگیری های اخیر در بطن این اوضاع معین تکرار میشود. در بازجویی ها از «خلیل کریمی»خودشان اعلام کرده اند؛ «در حال هماهنگی برای برگزاری مراسم اول ماه مه در شهر سنندج است» و اینکه «از اتحادیه آزاد کارگران استعفا دهد» در بازجویی ها این فعال کارگری «خلیل کریمی» با تاکید بر قانونی بودن اتحادیه آزاد کارگران ایران و عدم استعفایش از آن، بر حق کارگران جهت برگزاری مراسم اول ماه مه تاکید کرده . استقامت و پایقشاری بر دستاوردهای اعتراض و تلاشهای بر حق و عدالتخواهانه کارگران به امر خودآگاه کارگران و جامعه تبدیل شده. به گروگان گرفتن کارگران برای ممانعت از برگزاري همبستگي جهاني كارگران در روز كارگر، و عضويت در اتحاديه و تشكلهاي كارگري سناريوي شكسته خورده و وامانده رژيم جنايتكار اسلامي و نهادهاي امنيتي ـ اطلاعاتي آنهاست.

جنبش كارگري و فعالين كارگري اين جنبش و كارگران زنداني در حمايت و پشتيباني افكار عمومي، ده ها اتحاديه قدرتمند كارگري با ميليونها عضو، نهادهاي انساندوست و خيل عظيم شاعر و نويسنده گان مترقي، قرار دارد. اين جنبش با فعاليتهاي  سازمانهاي چپ و كمونيست لانسه ميشود. اخبار و اعتراضات آنها در سريعترين زمان ممكن به گوش جهانيان ميرسد و در آستانه اول ماه مه در ده ها مارش همبستگي روز جهاني كارگر مورد حمايت قرار ميگيرد. اين جنبش امروز به امر جهاني بودن منافع طبقاتي اش در ايران تحت حاكميت نظام استبدادي و ديكتاتوري ايزوله نيست هر اقدام و دستگيري و تحت فشار قرار دادن كارگران فعال، رهبران كارگري با انعكاس بين المللي و سپس حمايت از آنها در موقعيت تعرضي و زنده اي قرار دارد.

 ٢» رفقاي كارگر!

روز جهاني همبستگي كارگران جهان را بشما تبريك ميگوييم. امروز در شرايطي روز جهاني كارگران را برپا ميكنيد كه اوضاع پر التهاب سياسي در ايران و در منطقه خاورميانه بر ضرورت دخالت آگاهانه شما در تعيين سرنوشت جامعه، نياز مبرم و فوري پيدا كرده است. اگر كه امسال كارگران ايران با تمركز بالايي و با برپايي اعتصاب، تجمع و جمع آوري طومار و ده ها فعاليت ديگر در تلاشي روزانه براي افزايش دستمزدها هستند، و اين عرصه از مبارزه كه به هست و نيست و بقا زندگي ميليونها كارگر و مزدبگيران جامعه گره زده شده است، همچنان ادامه دارد. و هر اندازه پيروزي و بعقب راندن اين ميزان از حداقل دستمزدها به توانايي و قدرت همبستگي و اعتماد به خود و اعتراضات تاكنوني ميفزايد، با تمام اين مهم ها مبارزه در اين عرصه، اما راه مهم و جدي تر و انتخاب مهم وجدي تري در مقابل شما قرار گرفته است. جنبش كارگري و كارگران فعال و رهبران كارگري بايد در متن اوضاع سياسي كنوني نظاره گر نباشند. در شهرهاي كردستان ايران به يمن حضور فعال صدها فعال كارگري در عرصه جنبش كارگري، جنبش برابري طلبانه زنان و مردان و حقوق كودك، و به يمن همبستگي و ارتباط با ساير بخشهاي كارگري در سطح سراسري به شخصيت هاي شناخته شده و محبوبي تبديل شده اند. فعالين كارگري در سنگر دفاع از عدالتخواهي و تامين زندگي بهتر و با مطالبات راديكال منافع طبقاتي و فوري اكثريت مردم را نمايندگي كرده اند. اكنون وقت آن رسيده است كه بر ايجاد تشكل كارگران در اشكال كارخانه اي، سراسري و اتكا بر مجمع عمومي پايفشاري كنيد. نقطه قدرت جنبش ما در مقابل استبداد سياسي و نظام كثيف جمهوري اسلامي در وجود صدها نفر از كارگران مدافع يك دنياي بهتر، زنان برابري طلب، معلمان و پرستاران عدالتخواه و هزاران انسان جوان مدافع حقوق كودك، است. اوضاع سياسي كنوني بطور ابژكتيو و عاجلي شما را فرا ميخواند در سرنوشت سياسي ـ طبقاتي جامعه دخالت كنيد. و مهر انساني و سوسياليستي را بر تحولات كنوني بزنيد. دنياي مدرن و بشريت آگاه با شماست!

١٠ ارديبهشت ١٣٩٢

٣٠ آپريل ٢٠١٣

  nassannodinian@yahoo.de

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: