بیان دیدگاه

اخباروگزارشات کارگری9اردیبهشت ماه1392(همراباضمیمه به مناسبت اول ماه مه روزجهانی کارگر)

dast krekarگرامی باداول ماه مه روزجهانی کارگر

مستحکم باد،همبستگی کارگران جهان

زنده باداتحادعمل تشکل های مستقل کارگری وفعالین کارگری درایران

– اعتصاب کارگران کارخانه ذوب مس خاتون آباد

– خلیل کریمی امروز در شعبه چهار دادیاری دادگاه انقلاب سنندج مورد محاکمه قرار گرفت

– تماس مقام دادستاني با همسربهنام ابراهيم زاده

– اخراج 7 کارگر کارگاه قندسازی در سنندج

– کارخانه زمزم شرق تهران با 500کارگر منحل می‌شود

– تعطیلی کارخانه زرین قشم بندرعباس و بیکاری بیش از ۸۰ کارگر

– بهداشت و ایمنی کار

– کشته وزخمی شدن 5کارگر گندله سازی اردكان

اعتصاب کارگران کارخانه ذوب مس خاتون آباد

کارگران مس خاتون آباد دروازه مجتمع را 4روز بستند!

از چهارشنبه گذشته و با بستن دروازه ورودی مجتمع مس خاتون آباد عملا جلوی ورود هرگونه مواد اولیه و کنسانتره به این مجتمع تولیدی گرفته شده است وکارخانه  تعطیل می باشد.

به گزارش9اردیبهشت ماهان نیوز، اعتراض کارگران کارخانه ذوب مس خاتون آباد که از روز چهارشنبه با بستن دروزاه ورودی این کارخانه آغاز شده بود دیشب با حضور عوامل یگان ویژه به تعطیلی کشید.

براساس این گزارش، جمعیت حدود 300نفری کارگران  مجتمع ذوب مس خاتون آباد در اعتراض به وعده های مسئولان مس درباره استخدام این نیروها از روز چهارشنبه با بستن دروازه ورودی این مجتمع دست به اعتراض  زدند.

این نیروهای معترض  که در دو مجتمع مس خاتون آباد و میدوک تعدادشان بالغ بر2400نفر می شود ، از حدود  2سال قبل بدنبال دستور رئیس جمهور مبنی برتعطیلی شرکت های واسطه ای و کار زیر نظر خود دستگاهها و شرکت های اصلی، از شرکت های مختلف به مجموعه شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه پیوستند.

شرکت سرمایه گذاری مس نیزطبق قراردادی که با این افراد بسته است وعده استخدام این نیروها را بعداز گذشت یک سال از مدت قراردادهایشان داده است که با گذشت حدود 18ماه از وعده داده شده هنوز خبری از استخدام نیروهانیست.

از چهارشنبه گذشته و با بستن دروازه ورودی مجتمع مس خاتون آباد عملا جلوی ورود هرگونه مواد اولیه و کنسانتره به این مجتمع تولیدی گرفته شده است وکارخانه  تعطیل می باشد.

این کارگران شب گذشته با دخالت یگان ویژه پراکنده شده اند اما همچنان در داخل مجتمع تحصن کرده و خواستار احقاق حق خود و اجرای مفاد قراردادها هستند.

یکی از مسئولین داخلی کارخانه گفت: هیچ استخدامی در شرکت خصوصی مس ایران وجود ندارد.

وی که خواست نامش فاش نشود افزود: باید نشست داخلی برگزار شود تا ببینیم مشکل چیست و راه حل آن چیست.

وی ادامه داد: بهترین شرایط همان کار زیر نظر شرکت سرمایه گذاری مس است که کارگران مس خاتون آباد نیز این وضعیت را دارند.

تماس با محرم احمدیان معاون منابع انسانی شرکت ملی مس ایران به جایی نرسید اما خبرهای محلی حاکی از حضور وی در شهربابک برای برپایی جلسه یا مذاکره برای حل این مسئله است.

متاسفانه کارگران پیمانکاری مجتمع های مس در استان کرمان از حقوق واقعی خود بهره مند نیستند و همه ساله شاهد اعتراض های مختلفی برای احقاق حق چه از سوی  بازنشستگان ، کارگران و کارکنان مجتمع های مس در استان هستیم .

در این شرایط با توجه به خصوصی شدن مس باید نمایندگان مردم در مجلس و استاندار کرمان با وورد خود به این مسئله حق کارگران صنعت استان را محقق کنند.

خلیل کریمی
امروز در شعبه چهار دادیاری دادگاه انقلاب سنندج مورد محاکمه قرار گرفت

خلیل کریمی از اعضای هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران بدنبال احضار به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج در روز 7 اردیبهشت ماه، صبح دیروز 8 اردیبهشت در این اداره حاضر شد و پس از یک بازجویی 4 ساعته توسط تعدادی از بازجویان این اداره،  به دادیاری شعبه چهار دادگاه انقلاب منتقل و در آنجا پس از تشکیل پرونده آزاد گردید. وی صبح امروز بر اساس حکم قاضی دادگاه بار دیگر در اداره اطلاعات سنندج حاضر شد و با همراهی مامورین این اداره ساعت 9 صبح در شعبه 4 دادیاری دادگاه انقلاب سنندج مورد محاکمه قرار گرفت. در این محاکمه که بیش از یک ساعت ادامه داشت قاضی دادگاه با هشدار به خلیل کریمی مبنی بر اینکه وی  در صدد  هماهنگی با دیگر کارگران جهت برگزاری مراسم اول ماه مه در شهر سنندج است، اتهامات واهی را که بازجویان ستاد خبری بر خلیل وارد کرده بودند تکرار نمود و بارها  وی را مورد  تهدید قرار داد و با غیر قانونی خواندن اتحادیه آزاد کارگر ایران از خلیل کریمی خواست تا از این اتحادیه استعفا دهد اما خلیل با قانونی خواندن اتحادیه آزاد کارگران ایران بر حقانیت فعالیتهای صنفی خود تاکید گذاشت و برگزاری مراسم روز جهانی کارگر را جزو حقوق مسلم کارگران خواند و قاضی نیز در پایان این دادگاه اظهار  داشت: برو،  پرونده ات را نمی بندم این پرونده نزد من باز است و منتظر مشاهده فعالیتی از جانب شما هستم تا حکم 5 سال زندان را برایت صادر کنم.

احضار، بازجوئی، تشکیل پرونده و محاکمه کارگری معترض در مدت 24 در مملکتی که هزاران پرونده فساد مالی و دیگر ناهنجاریهای اجتماعی در قوه قضائیه در نوبت خوابیده است گویای هیچ چیز الا دشمنی آشکار و ستیزه جویانه ای با کارگران معترض و مطالبات بر حق میلیونها کارگر در این مملکت  نیست. اما و بدون تردید این ستیزه جوئی ها و احضار و بازداشت رهبران کارگری نه تنها قادر نخواهد شد سکوت و خاموشی را بر میلیونها کارگر در ایران تحمیل کند بلکه هر روزه بر عمق و دامنه مطالبات کارگران و نفرت و انزجار آنان از وضعیت موجود خواهد افزود.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – نهم اردیبهشت ماه 1392

تماس مقام دادستاني با همسربهنام ابراهيم زاده

به گزارش9اردیبهشت دوستان ویاران بهنام ابراهیم زده،  امروز دوشنبه  نهم ارديبهشت نيما ابراهيم زاده بارديگر شيمي درماني ؛وپرتو درماني ؛ وتزريق خون شد.

نيما ابراهيم زاده همچنان در پي وخامت حالش در بيمارستان محك كودكان بستري است.نيما  امروز پس ازتزريق خون شيمي درماني شد . بعداز ظهرهم پرتودرماني شد. بعد از پرتو درماني نيما به بخش شيمي درماني برگردانده شدتابراي بار دوم به بدن نحيفش خون تزريق كنند. نيما ميل به خوردن وآشاميدن ندارد. نيما حالت تهوح وسرگيجه داردواز نارحتي هاي متعددي رنج ميبرد  پزشكان بهبودي نيما را نامشخص وغيرقابل پيش بيني مي دانند.

 امروز مقام دادستانی با همسر بهنام ابراهيم زاده كه در بيمارستان به عنوان همراه فرزندش مراقب اوست تماس تلفني داشته اندو تاكيد كرده اند كه بايدسه شنبه فردا بهنام ابراهيم زاده به دادستاني مراجعه كند.

 اين تماس در حضور نيما در بيمارستان صورت گرفته است وبه همين منظور نيما از آن لحظه به شدت وايت وپلاكت هاي بدنش افت كرده وپایين آمده است.

پزشكان بيمارستان محك همچنان تاكيد دارند حضور بهنام دركنارفرزند بيمارش براي  بهبودنيما به طور جد مي تواند مثمر ثمر باشد.

پزشكان معتقدند از آنجا كه نيما در سن بلوغ قرار داردودچار بحرانهاي ناشي از اين سن خاص است دوري از پدر نيز همه مشكلات فوق را تشديد مي كند .

باتوجه به اينكه هر لحظه امكان دارد بهنام ابراهيم زاده را كه تنها فرزندش در بستر بيماري است  به زندان برگردانند، لازم وضروري است نهادها وسازمانهاي حقوق بشري وانساندوست احزاب وگروهها ي مترقي وانساندوست نسبت به برگرداندن بهنام به زندان بي تفاوت نباشند وخواهان آزادي بي قيد وشرط اين فعال كارگري وكودك باشند. همچنين جامعه جهاني بايداز هر طريق ممكن اين خانواده راكه متحمل هزينه ي سنگيني شده اند حمايت كنند.

خانواده بهنام ابراهيم زاده شايسته بيشترين حمايتها مي باشند

اخراج 7 کارگر کارگاه قندسازی در سنندج

به گزارش دریافتی امروز دوشنبه مورخ 9 ارديبهشت كارگران اخراج شده از كارگاه قند سازي كه در شهرك صنعتي شماره يك سنندج مستقر مي باشد در اعتراض به اخراج خود به اداره كار مراجعه و خواهان بازگشت به كار شدند.

لازم به ذكر است كه اين كارگاه قند سازي داراي 9 نفر كارگر بود كه با اخراج 7 نفر از كارگران خود كه هر كدام از آنها از 4 تا 14 سال سابقه كار داشتند، تقريبا نيمه تعطيل مي باشد. كارفرما دليل اخراج اين كارگران را گراني مواد اوليه اعلام كرده است.

کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری-9 اردیبهشت 1392

کارخانه زمزم شرق تهران با 500کارگر منحل می‌شود

به گزارش9اردیبهشت ایلنا،با صدور حكم انحلال کارخانه نوشابه سازی زمزم شرق تهران، فعالیت این کارخانه با بیش از ۵۰۰ کارگر به زودی متوقف می‌شود.

یك منبع آگاه در کارخانه نوشابه سازی زمزم شرق تهران با اعلام این خبر به ایلنا گفت:  کارخانه نوشابه سازی زمزم شرق تهران وابسته به بنیاد مستضعفان، با آنکه در آمد سالیانه و بازار بسیار خوبی برای فروش محصولات خود دارد، با درخواست مدیران بالادستی این بنیاد و حكم قضایی در حال انحلال است.

بنا بر ادعای این منبع آگاه، دلیل انحلال این كارخانه سودده، موقعیت تجاری خوب این زمین وسیع كارخانه در شرق تهران است كه می‌توان از این زمین برای ایجاد بازارچه‌های تجاری استفاده كرد.

او اضافه کرد: از سوی کارفرمایان گفته می‌شود امنیت شغلی کارگران با انتقال آنان به كارخانه زمزم غرب تهران حفظ می‌شود، اما این وعده از واقعیت بدور است و هیج تضمینی برای حفظ اشتغال بیش از۵۰۰ کارگر بعد از انحلال یک کارخانه وجود ندارد.

این منبع آگاه در کارخانه زمزم شرق تهران تصریح کرد: چرا مسئولان با دستان خود کارخانه موفق وپردرآمدی را که برای کشور بهره وری اقتصادی وایجاد اشتغال کرده است با سیاست‌های اقتصادی غلط خود حتی بدون توجه به سرنوشت نیروهای کار آن، منحل می‌كنند تا زمینه ورود رقبای خارجی را به کشور فراهم کنند.

او در ادامه افزود: این واحد به عنوان یک واحد نمونه و موفق مسئولیت نظارت بر تعداد دیگری از كارخانه‌های زمزم جمله زمزم غرب تهران، زمزم آبادان، زمزم کرمان، زمزم اهواز و… را بر عهده دارد که با انحلال کارخانه شرق تهران مدیریت این واحد‌ها به خود آنان سپرده خواهد شد.

تعطیلی کارخانه زرین قشم بندرعباس و بیکاری بیش از ۸۰ کارگر

ایلنا بتاریخ9اردیبهشت،طی گزارشی ازتعطیلی کارخانه زرین قشم بندرعباس و بیکاری بیش از ۸۰ کارگر،خبرداد.

برپایه این گزارش،کارخانه زرین قشم استان هرمزگان به سبب آنچه کارفرما کمبود نقدینگی و مرغوب نبودن خاک عنوان می‌کند، دچار مشکلاتی در روند تولید شده و هم اکنون ۸۰ کارگر آن از آغاز سال جاری بیکار شده‌اند.

بهداشت و ایمنی کار

28 آوریل، 9 اردیبهشت روزجهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای می باشد. امروزه در سراسرجهان تعداد بسیار زیادی از کارگران در شرایط ناامن و غیر بهداشتی مشغول به کار هستند. این شرایط، زمینه ساز مشکلات عدیده جسمی و روحی برای آنهاست. مشکلاتی که گاه سال ها بعد بروز می کند و شاید کارگر هرگز متوجه ارتباط بیماری خود با نوع کار و محیط کار خود نشود.

لینک متن کامل:

http://www.khamahangy.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1366:1392-02-09-14-24-23&catid=11:1389-12-23-23-55-51&Itemid=30

کشته وزخمی شدن 5کارگر گندله سازی اردكان

به گزارش9اردیبهشت ایرنا،رئیس جمعیت هلال احمر اردكان گفت: حادثه جاده ای در محور نائین به اردكان روبروی كارخانه فولاد كیوان ،یك كشته و چهار مصدوم برجای گذاشت.

‹جواد كمال آبادی› افزود: در این حادثه كه در محور نائین به اردكان روبروی كارخانه فولاد كیوان بوقوع پیوست تركیدن لاستیك موجب واژگونی خودرو و مصدومیت پنج سرنشین كه از كارگران گندله سازی اردكان بودند شد كه متاسفانه یكی از کارگران بنام’رمضان چاه افضلی ‹  در حین انتقال از سوی عوامل اورژانس به علت شدت جراحات، جان خود را از دست داد.

نهم اردیبهشت ماه1392

akhbarkargari2468@gmail.com

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: